News Forum

November Online ZIML Winners Announced

 
 
InstituteAreteem的头像
November Online ZIML Winners Announced
InstituteAreteem 发表于 2017年11月8日 Wednesday 13:45
 

Congratulations to these top winners in the Online ZIML Math Competition held November 3rd-5th, 2017. It is not too late to join to be considered an overall winner at the end of this school year, so join us for the December competition!

Gold Name Grade School State or Country
Gold Medal Varsity Division
Rupert Li 9 Jesuit High School Oregon
Timothy Qian 9 Montgomery Blair High School Maryland
Junior Varsity Division
Daniel Yuan 7 Robert Frost Middle School Maryland
Edward Hu 9 Oxford High School Mississippi
Ethan Zhang 8 Jericho Middle School New York
Timothy Qian 9 Montgomery Blair High School Maryland
Division H
Jinyang Zhao 11 William Aberhart High School Canada
Catherine Li 6 Basis Independent Silicon Valley California
Justin Li 7 Wood Oaks Jr. High Illinois
Division M
Catherine Li 6 Basis Independent Silicon Valley California
Jeffrey Fang 7 Athey Creek Middle School Oregon
Joseph Zhang 8 Redwood Middle School California
Connor Qiu 7 Pacific Ridge School California
Kripa Kini 8 Horner Jr. High School California
Division E
Jack Lu 2 Laurel Hill School New York
Alan Xie 5 El Camino Creek California
Leonardo Luo 4 Westmount P.S ON Canada Canada
 
Silver Name Grade School State or Country
Silver Medal Varsity Division
Joseph Zhang 8 Redwood Middle School California
William Wang 9 WWP High School North New Jersey
Junior Varsity Division
Mason Fang 8 Tri-Valley Cowconuts California
Anuj Sakarda 8 R J Grey Junior high school Massachusetts
Candace Do 9 Newport High School Washington
Derek Guo 10 Dougherty Valley High School California
Joseph Zhang 8 Redwood Middle School California
Maxwell Zhang 9 Montgomery Blair High School Maryland
Shaunak Bhandarkar 10 Homestead High School California
Division H
Joseph Zhang 8 Redwood Middle School California
Maxwell Zhang 9 Montgomery Blair High School Maryland
Michael Lu 6 Laurel Hill School New York
Bill Feng 10 Oxford Academy California
Ruoyu Wu 12 UWC Changshu China China
Division M
Alex Wa 6 Hull Middle Georgia
Eric Wang 5 Fort Collins Montessori School Colorado
Lawrence Zhang 7 Burlingame Intermediate School California
Michael Lu 6 Laurel Hill School New York
Michael Xie 7 Diegueño Middle School California
Division E
Grace Lu 3 Long Island School for the Gifted New York
 
Bronze Name Grade School State or Country
Bronze Medal Varsity Division
Daniel Yuan 7 Robert Frost Middle School Maryland
Edward Hu 9 Oxford High School Mississippi
Anuj Sakarda 8 R J Grey Junior high school Massachusetts
Junior Varsity Division
Bill Feng 10 Oxford Academy California
Christopher wu 8 West Ridge Middle School Texas
Michael Lu 6 Laurel Hill School New York
Division H
Claire Tao 9 Issaquah High School Washington
Jeffrey Fang 7 Athey Creek Middle School Oregon
Kevin Zhao 8 R.J. Grey Junior High School Massachusetts
Ben Zhao 8 Radnor Middle School Pennsylvania
Joy Qu 7 Woodlawn Middle School Illinois
Ben Chen 7 Daniel Wright Junior High Illinois
Brandon Lu 9 Adlai E. Stevenson Illinois
Division M
Dandan Li 5 PS 334 New York
Daniel Xu 6 Mesa Verde Middle School California
Ben Chen 7 Daniel Wright Junior High Illinois
Ben Wang 7 W.H.Morden Public Canada
Fengyi Huang 7 Rancho Milpitas Middle School California
Joy Qu 7 Woodlawn Middle School Illinois
Ryan Chin 6 Tom Matsumoto California
William Ma 6 Culverdale California
Division E
Alexander Li 5 Hillside Elementary School Pennsylvania
Stephen Zhang 5 Beverly Farms ES Maryland
Bryan Yung 5 Fox Chapel Elem Maryland
Ray Zhao 3 cactus ranch Texas