News Forum

October 2018 Online ZIML Winners Announced

 
 
Picture of Areteem Institute
October 2018 Online ZIML Winners Announced
by Areteem Institute - Tuesday, 16 October 2018, 12:25 PM
 

Congratulations to your top winners from the Online ZIML Competition held October 5th - 7th, 2018.

We hope you all join us for next month's competition starting November 2nd. Starting with this competition, free registration will be open to groups only. Groups can request a form using this link. You will need to login to your ZIML account.

Without further ado, the winners!

Gold Winners:


Varsity
Gold
Danfeng Zhang
Grade 8
Belmont Chenery Middle School
Massachusetts
Junior
Varsity
Gold
Kishore Rajesh
Grade 9
Basis Scottsdale
Arizona
Division
H
Gold
Evan Zhang
Grade 5
Belmont Chenery Middle School
Massachusetts
Division
H
Gold
Ben Chen
Grade 8
Daniel Wright Junior High
Illinois
Division
M
Gold
Catherine Li
Grade 6
Basis Independent Silicon Valley
California
Division
E
Gold
Alan Xie
Grade 5
El Camino Creek
California
Division
E
Gold
Soumyadeep Bhattacharrjee
Grade 5
Margaret Educational Institute
North Carolina
Division
E
Gold
Jack Lu
Grade 3
Laurel Hill School
New York

Silver Winners:

Junior
Varsity
Silver
William Chen
Grade 8
Hopkins Junior High
California
Junior
Varsity
Silver
Kevin Zhao
Grade 9
Lexington High School
Massachusetts
Junior
Varsity
Silver
Timothy Qian
Grade 9
Montgomery Blair High School
Maryland
Junior
Varsity
Silver
Andrew Wen
Grade 8
Hopkins Junior High
California
Junior
Varsity
Silver
Ethan Zhang
Grade 9
Jericho High School
New York
Junior
Varsity
Silver
Edward Hu
Grade 11
Oxford High School
Mississippi
Junior
Varsity
Silver
Danfeng Zhang
Grade 8
Belmont Chenery Middle School
Massachusetts
Division
H
Silver
Bill Feng
Grade 10
Oxford Academy
California
Division
H
Silver
Jeffrey Fang
Grade 8
Athey Creek Middle School
Oregon
Division
H
Silver
Michael Lu
Grade 6
Laurel Hill School
New York
Division
H
Silver
Ryan Thammakhoune
Grade 9
Sunset High School
Oregon
Division
M
Silver
Anna Liu
Grade 7
Bernardo Heights Middle School
California
Division
M
Silver
Jack Chen
Grade 7
Twin Grove Middle School
Illinois
Division
M
Silver
Kaden Nguyen
Grade 7
Harvest Park Middle School
California
Division
M
Silver
Evan Zhang
Grade 5
Belmont Chenery Middle School
Massachusetts
Division
M
Silver
Anthony Yang
Grade 4
Barringer Academic Center
North Carolina
Division
M
Silver
Kevin Zhang
Grade 7
Woodlawn Middle School
Illinois
Division
E
Silver
Sanjay Oruganti
Grade 4
Millstone River School
New Jersey
Division
E
Silver
Annie Cao
Grade 4
Alcott Elementary
Washington
Division
E
Silver
David Li
Grade 5
Williams Elementary School
California
Division
E
Silver
Lucas Qi
Grade 5
West Friendship Elementary School
Maryland

Bronze Winners:


Varsity
Bronze
Edward Hu
Grade 11
Oxford High School
Mississippi

Varsity
Bronze
Timothy Qian
Grade 9
Montgomery Blair High School
Maryland

Varsity
Bronze
William Chen
Grade 8
Hopkins Junior High
California
Junior
Varsity
Bronze
Jeffrey Fang
Grade 8
Athey Creek Middle School
Oregon
Junior
Varsity
Bronze
Nathan Shan
Grade 8
Takoma Park Middle School
Maryland
Junior
Varsity
Bronze
Andrew Yuan
Grade 8
Roberto Clemente Ms
Maryland
Junior
Varsity
Bronze
Michael Lu
Grade 7
Laurel Hill School
New York
Junior
Varsity
Bronze
Jason Cheng
Grade 7
Redwood Middle School
California
Junior
Varsity
Bronze
Catherine Li
Grade 6
Basis Independent Silicon Valley
California
Junior
Varsity
Bronze
Daniel Xu
Grade 7
Mesa Verde Middle School
California
Division
H
Bronze
Charles Hua
Grade 6
Nest+M
New York
Division
H
Bronze
Emily Hu
Grade 9
Adlai Stevenson High School
Illinois
Division
H
Bronze
Cindy Zheng
Grade 10
Baton Rouge Magnet High
Louisiana
Division
H
Bronze
Fengyi Huang
Grade 8
Rancho Milpitas Middle School
California
Division
H
Bronze
Tyler Yup
Grade 10
Towson High School
Maryland
Division
M
Bronze
Anuprova Bhowmik
Grade 8
Takoma Park Middle School
Maryland
Division
M
Bronze
Ethan Do
Grade 5
Somerset Elementary
Washington
Division
M
Bronze
Henry Yu
Grade 7
Lakeside Middle School
Georgia
Division
M
Bronze
Daniel Cheung
Grade 7
Seven Lakes Junior High
Texas
Division
M
Bronze
Michael Xie
Grade 7
Diegueño Middle School
California
Division
M
Bronze
Andrew Brahms
Grade 6
Primoris Academy
New Jersey
Division
M
Bronze
Leonardo Luo
Grade 6
Westmount P.S
Canada
Division
E
Bronze
Bena Feng
Grade 5
Margaret Landell Elementary School
California
Division
E
Bronze
Eddie Zhao
Grade 3
Walton Farm Elementary School
Pennsylvania
Division
E
Bronze
Jeffrey Wang
Grade 3
Beaumont Elementary School
Pennsylvania
Division
E
Bronze
Ray Zhao
Grade 4
Cactus Ranch
Texas
Division
E
Bronze
William Liu
Grade 4
Turtleback Elemantary School
California
Division
E
Bronze
Abbie Qiu
Grade 4
Pacific Rim Elementary
California
Division
E
Bronze
Aiden Dai
Grade 5
Wescott Elementary
Illinois
Division
E
Bronze
Eric Lu
Grade 4
Pace
Canada
Division
E
Bronze
Jeremy Zhang
Grade 4
Crosby Heights PS
Canada
Division
E
Bronze
Rohan Sagar
Grade 4
Old Donation School
Virginia