News Forum

December 2017 ZIML Winners Announced

 
 
Picture of Areteem Institute
December 2017 ZIML Winners Announced
by Areteem Institute - Wednesday, December 6, 2017, 11:28 AM
 

Congratulations to these top winners in the Online ZIML Math Competition held December 1st-3rd, 2017. Don't forget to join us in the new year for January's competition!


Gold Name Grade School or Club State or Country
Gold Medal Varsity Division
Benjamin Qi 10 Princeton High School New Jersey
Daniel Yuan 7 Robert Frost Middle School Maryland
Junior Varsity Division
Timothy Qian 9 Montgomery Blair High School Maryland
Danfeng Zhang 7 Belmont Chenery Middle School Massachusetts
Jinyang Zhao 11 William Aberhart High School Canada
Maximus Lu 7 Long Island School for the Gifted New York
Christopher Wu 8 West Ridge Middle School Texas
Division H
Minh Khanh Chau 12 Nguyen Binh Khiem High School for the Gifted Vietnam
Catherine Li 6 Basis Independent Silicon Valley California
Michael Lu 6 Laurel Hill School New York
Division M
Ben Chen 7 Daniel Wright Junior High Illinois
Catherine Li 6 Basis Independent Silicon Valley California
Allen Weng 6 College Park California
Lawrence Zhang 7 Burlingame Intermediate School California
Jerry Chen 8 Kraemer Middle School California
Dandan Li 5 PS 334 New York
Evan Zhang 5 Belmont Chenery Middle School Massachusetts
Division E
Bryan Yung 5 Fox Chapel Elem Maryland
Dandan Li 5 PS 334 New York
Leonardo Luo 4 Westmount P.S ON Canada Canada
Alan Xie 5 El Camino Creek California
 
Silver Name Grade School or Club State or Country
Silver Medal Varsity Division
Rupert Li 9 Jesuit High School Oregon
Edward Hu 9 Oxford High School Mississippi
Joseph Zhang 8 Redwood Middle School California
Andrew Lee 8 Melican Middle School Massachusetts
Junior Varsity Division
Mason Fang 8 Tri-Valley Cowconuts California
Wenjun Hou 9 Jesuit High School Oregon
Daniel Yuan 7 Robert Frost Middle School Maryland
Ethan Zhang 8 Jericho Middle School New York
Division H
Ben Chen 7 Daniel Wright Junior High Illinois
Brandon Lu 9 Adlai E. Stevenson Illinois
Jinyang Zhao 11 William Aberhart High School Canada
Bill Feng 10 Oxford Academy California
Justin Li 7 Wood Oaks Jr. High Illinois
Tyler Yup 9 Towson High School Maryland
Evan Zhang 5 Belmont Chenery Middle School Massachusetts
Division M
Jack Chen 6 Twin Grove Middle School Illinois
Jiarui Cao 8 Pilgrim Wood Public School California
Michael Gao 8 Valley Forge Middle School Pennsylvania
Michael Lu 6 Laurel Hill School New York
Kaden Nguyen 6 Harvest Park Middle School California
Eric Wang 5 Fort Collins Montessori School Colorado
Michael Xie 7 Diegueño Middle School California
Kevin Zhang 7 Woodlawn Middle School Illinois
Division E
Victor Li 5 STG Elementary School California
Grace Lu 3 Long Island School for the Gifted New York
Annie Cao 3 Alcott Elementary Washington
Andrew Xing 5 Joseph William Elementary School Florida
Daniel Yu 5 Daneshill School Great Britain
Ray Zhao 4 Cactus Ranch Texas
 
Bronze Name Grade School or Club State or Country
Bronze Medal Varsity Division
Christopher Wu 8 West Ridge Middle School Texas
Jerry Tan 8 R.J. Grey Junior High School Massachusetts
Danfeng Zhang 7 Belmont Chenery Middle School Massachusetts
Mason Fang 8 Tri-Valley Cowconuts California
William Wang 9 WWP High School North New Jersey
Junior Varsity Division
Derek Guo 10 Dougherty Valley High School California
Edward Hu 9 Oxford High School Mississippi
Kishore Rajesh 9 BASIS Scottsdale Arizona
Evan Zhang 5 Belmont Chenery Middle School Massachusetts
Kevin Zhao 8 R.J. Grey Junior High School Massachusetts
Brandon Lu 9 Adlai E. Stevenson Illinois
Division H
Jerry Chen 8 Kraemer Middle School California
勾习睿 8 石家庄市第二十八中学 China
Jeffrey Fang 8 Athey Creek Middle School Oregon
Emily Hu 9 Adlai Stevenson High School Illinois
Kevin Zhao 8 R.J. Grey Junior High School Massachusetts
Division M
Ryan Chin 6 Tom Matsumoto California
Jeffrey Fang 8 Athey Creek Middle School Oregon
Ellie Feng 6 Ruth Doyle Middle School Arkansas
Connor Qiu 7 Pacific Ridge School California
Maddox Yu 7 Chaboya Middle School California
Division E
Bena Feng 4 Margaret Landell Elementary School California
Jack Lu 3 Laurel Hill School New York
Franklin Yang 5 Meyerholz California