News Forum

April 2019 Online ZIML Winners Announced

 
 
Picture of Areteem Institute
April 2019 Online ZIML Winners Announced
by Areteem Institute - Wednesday, April 10, 2019, 12:49 PM
 

Congratulations to our top winners from the April Online ZIML Competition held April 5th - 7th, 2019!

Finish the year strong with the remaining two Online ZIML Contests in May, and June!

And don't forget that registration for the 2019 International ZIML Convention is open now! Join:

First, our combined winners, who had top scores when adding their April Online ZIML result with their Daily Magic Spell results from March. These students participated in both programs to be eligible.

Combined Winners
Junior Varsity

Top Score:

  • Alan Cheng (Houston Middle School)
Division H

Top Score:

  • Junyi Liu (Temple City High School)
  • Yui Lee (Bear Creek High School)
Division M

Top Score:

  • Wilbert Chu (Westview Hills Middle School)

Honorable Mention:

  • Gloria Ma (Carolyn Clark Elementary)
Division E

Top Score:

  • Vishnu Mangipudi (Home School)

Honorable Mentions:

  • Lily Ding (Creekside Elementary School)
  • David Li (Williams Elementary School)

Now our winners from the April Online ZIML. Winners must have a full profile to be eligible.

Gold Winners:

Varsity
Gold
Timothy Qian
Grade 9
Montgomery Blair High School
Maryland
Junior
Varsity
Gold
Timothy Qian
Grade 9
Montgomery Blair High School
Maryland
Division
H
Gold
Daniel Wang
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Division
M
Gold
Jesse Li
Grade 8
Windemere Ranch
California
Division
E
Gold
Erik Ji
Grade 5
Millstone River Upper Elementary
New Jersey
Division
E
Gold
Paige Zhu
Grade 4
Cold Spring Elementary School
Maryland
Division
E
Gold
Summer Ma
Grade 5
Stratford
California
Division
E
Gold
Vishnu Mangipudi
Grade 5
Home School
Washington
Silver Winners:

Varsity
Silver
Sriram Ananthakrishnan
Grade 8
Holmes Jr High
California
Division
H
Silver
Anna Liu
Grade 7
Bernardo Heights Middle School
California
Division
H
Silver
Jesse Li
Grade 8
Windemere Ranch
California
Division
M
Silver
April Wang
Grade 7
Minnetonka Middle School West
Minnesota
Division
M
Silver
Daniel Wang
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Division
M
Silver
Ryan Bai
Grade 6
Solana Pacific
California
Division
M
Silver
Wilbert Chu
Grade 7
Westview Hills Middle School
Illinois
Division
M
Silver
Winnie Zhou
Grade 6
Sierra Middle School
California
Division
M
Silver
Allen Wang
Grade 8
Miller Middle School
California
Division
M
Silver
Andrew Peng
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Division
M
Silver
Lucas Qi
Grade 5
West Friendship Elementary School
Maryland
Division
M
Silver
Roger Chen
Grade 8
Meigs Academic Magnet
Tennessee
Division
E
Silver
Doudou Chen
Grade 5
Camelot Academy
California
Division
E
Silver
Hanshi Yang
Grade 4
Stonegate Elementary
California
Division
E
Silver
Jack Lu
Grade 4
Laurel Hill School
New York
Division
E
Silver
Kathy Peng
Grade 4
Actionday
California
Division
E
Silver
Lily Ding
Grade 3
Creekside Elementary School
California
Division
E
Silver
David Li
Grade 5
Williams Elementary School
California
Division
E
Silver
Lucas Qi
Grade 5
West Friendship Elementary School
Maryland
Division
E
Silver
Michael Pylypovych
Grade 4
Primoris Academy
New Jersey
Bronze Winners:

Varsity
Bronze
Stephen Jiang
Grade 9
Westlake High School
California
Junior
Varsity
Bronze
Christopher Qiu
Grade 7
Bridgewater-Raritan Middle School
New Jersey
Junior
Varsity
Bronze
Daniel Wang
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Junior
Varsity
Bronze
Daniel Xu
Grade 8
Mesa Verde Middle School
California
Junior
Varsity
Bronze
Jack Chen
Grade 8
Twin Grove Middle School
Illinois
Division
H
Bronze
Dennis Malikov
Grade 8
Severna Park Middle
Maryland
Division
H
Bronze
Junyi Liu
Grade 10
Temple City High School
California
Division
H
Bronze
Megan Davi
Grade 8
Davidson Academy
Nevada
Division
H
Bronze
Timour Ryklin
Grade 10
Ibstock Place School
Great Britain
Division
M
Bronze
Erik Ji
Grade 5
Millstone River Upper Elementary
New Jersey
Division
M
Bronze
Keryssa Li
Grade 7
Rancho Middle School
California
Division
M
Bronze
Kevin Jiang
Grade 7
Hopkins Junior High
California
Division
M
Bronze
V Lee
Grade 6
STG Elementary School
California
Division
M
Bronze
Weston Zong
Grade 7
Harvest Park Middle School
California
Division
M
Bronze
Ethan Sun
Grade 6
The Bishop's School
California
Division
M
Bronze
Gloria Ma
Grade 6
Carolyn Clark Elementary
California
Division
M
Bronze
Kevin Jin
Grade 6
William Annin Middle School
New Jersey
Division
E
Bronze
Har Loghs
Grade 4
Murdock-Portal Elementary
California
Division
E
Bronze
Le Yi Drake Tan
Grade 3
Jeanette Hayes Elementary School
Texas
Division
E
Bronze
Nicholas Wang
Grade 4
Evergreen Elementary School
California
Division
E
Bronze
Alex Davi
Grade 5
Davidson Academy
Nevada
Division
E
Bronze
Eric Lu
Grade 5
PACE
California