News Forum

May 2019 Online ZIML Winners Announced

 
 
Picture of Areteem Institute
May 2019 Online ZIML Winners Announced
by Areteem Institute - Wednesday, May 8, 2019, 12:20 PM
 

Congratulations to our top winners from the May Online ZIML Competition held May 3rd - 5th, 2019!

The 2018-19 school year finishes with the final Online ZIML Contest in June. Stay tuned after the final contest for announcements for next year!

Don't miss out on registration for the 2019 International ZIML Convention. Join:

First, our combined winners, who had top scores when adding their May Online ZIML result with their Daily Magic Spell results from April. These students participated in both programs to be eligible.

Combined Winners
Division H

Top Score:

  • Gloria Ma (Carolyn Clark Elementary)

Honorable Mention:

  • Junyi Liu (Temple City High School)
Division M

Top Score:

  • Gloria Ma (Carolyn Clark Elementary)

Honorable Mention:

  • Wilbert Chu (Westview Hills Middle School)
Division E

Top Score:

  • David Li (Williams Elementary School)

Honorable Mentions:

  • Lily Ding (Creekside Elementary School)

Now our winners from the May Online ZIML. Winners must have a full profile to be eligible.

Gold Winners:

Varsity
Gold
Timothy Qian
Grade 9
Montgomery Blair High School
Maryland
Junior
Varsity
Gold
Timothy Qian
Grade 9
Montgomery Blair High School
Maryland
Junior
Varsity
Gold
Luke Wang
Grade 8
Rachel Carson Middle School
Virginia
Junior
Varsity
Gold
Won Jang
Grade 6
Landell Elementary
California
Division
H
Gold
Junyi Liu
Grade 10
Temple City High School
California
Division
M
Gold
Megan Davi
Grade 8
Davidson Academy
Nevada
Division
E
Gold
George Pan
Grade 4
Brywood Elementary
California
Division
E
Gold
Lily Ding
Grade 3
Creekside Elementary School
California
Division
E
Gold
Summer Ma
Grade 5
Stratford
California
Silver Winners:
Junior
Varsity
Silver
Jack Chen
Grade 8
Twin Grove Middle School
Illinois
Junior
Varsity
Silver
Jason Cheng
Grade 8
Redwood Middle School
California
Junior
Varsity
Silver
Andrew Pu
Grade 9
Del Norte High School
California
Junior
Varsity
Silver
Daniel Wang
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Junior
Varsity
Silver
Sriram Ananthakrishnan
Grade 8
Holmes Jr High
California
Division
H
Silver
Brady Exoo
Grade 7
Honey Creek Middle School
Indiana
Division
H
Silver
Jesse Li
Grade 8
Windemere Ranch Middle
California
Division
M
Silver
Daniel Wang
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Division
M
Silver
Jesse Li
Grade 8
Windemere Ranch Middle
California
Division
M
Silver
Keryssa Li
Grade 7
Rancho Middle School
California
Division
M
Silver
Kevin Jiang
Grade 7
Hopkins Junior High
California
Division
M
Silver
Patrick Zhang
Grade 8
Takoma Park Middle School
Maryland
Division
M
Silver
Roger Fan
Grade 7
Ellen Fletcher Middle School
California
Division
M
Silver
Weston Zong
Grade 7
Harvest Park Middle School
California
Division
M
Silver
Wilbert Chu
Grade 7
Westview Hills Middle School
Illinois
Division
E
Silver
Alex Davi
Grade 5
Davidson Academy
Nevada
Division
E
Silver
Le Yi Drake Tan
Grade 3
Jeanette Hayes Elementary School
Texas
Division
E
Silver
Lucas Qi
Grade 5
West Friendship Elementary School
Maryland
Division
E
Silver
Timothy Wei
Grade 3
Challenger school Sunnyvale
California
Bronze Winners:
Junior
Varsity
Bronze
Dennis Malikov
Grade 8
Severna Park Middle
Maryland
Junior
Varsity
Bronze
Christopher Qiu
Grade 7
Bridgewater-Raritan Middle School
New Jersey
Junior
Varsity
Bronze
Oliver Ni
Grade 9
Neuqua Valley High School
Illinois
Junior
Varsity
Bronze
Roger Fan
Grade 7
Ellen Fletcher Middle School
California
Junior
Varsity
Bronze
Wilbert Chu
Grade 7
Westview Hills Middle School
Illinois
Division
H
Bronze
Daniel Wang
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Division
H
Bronze
Anna Liu
Grade 7
Bernardo Heights Middle School
California
Division
H
Bronze
Dennis Malikov
Grade 8
Severna Park Middle
Maryland
Division
H
Bronze
Gloria Ma
Grade 6
Carolyn Clark Elementary
California
Division
H
Bronze
Yui Lee
Grade 9
Bear Creek High School
California
Division
M
Bronze
Aimee Zhang
Grade 7
Urbana Middle School
Maryland
Division
M
Bronze
Andrew Peng
Grade 8
Joaquin Miller Middle School
California
Division
M
Bronze
Annie Peng
Grade 6
Miller Middle School
California
Division
M
Bronze
Benjamin Yi
Grade 8
Mesa Verde Middle School
California
Division
M
Bronze
Corona Chen
Grade 8
Whitefish Bay Middle School
Wisconsin
Division
M
Bronze
Erik Ji
Grade 5
Millstone River Upper Elementary
New Jersey
Division
M
Bronze
Gloria Ma
Grade 6
Carolyn Clark Elementary
California
Division
M
Bronze
Jacen Li
Grade 7
Takoma Park Middle School
Maryland
Division
M
Bronze
Kevin Yang
Grade 7
Carmel Valley Middle School
California
Division
M
Bronze
Lucas Qi
Grade 5
West Friendship Elementary School
Maryland
Division
M
Bronze
Roger Chen
Grade 8
Meigs Academic Magnet
Tennessee
Division
M
Bronze
Ryan Bai
Grade 6
Solana Pacific
California
Division
M
Bronze
Ryan Zou
Grade 7
Burleigh Manor Middle School
Maryland
Division
M
Bronze
Stephanie Liu
Grade 8
Bowditch Middle
California
Division
E
Bronze
Eric Lu
Grade 5
PACE
California
Division
E
Bronze
Erik Ji
Grade 5
Millstone River Upper Elementary
New Jersey
Division
E
Bronze
Hanshi Yang
Grade 4
Stonegate Elementary
California
Division
E
Bronze
David Li
Grade 5
Williams Elementary School
California
Division
E
Bronze
Nicholas Wang
Grade 4
Evergreen Elementary School
California
Division
E
Bronze
Paige Zhu
Grade 4
Cold Spring Elementary School
Maryland