News Forum

April Online ZIML Winners Announced

 
 
Picture of Areteem Institute
April Online ZIML Winners Announced
by Areteem Institute - Wednesday, April 26, 2017, 2:35 PM
 

Congratulations to these top winners in the Online ZIML Math Competition held April 7th-9th, 2017. We hope to see everyone again during the May competition!

Varsity Division
PrizeNameGradeSchoolState or Country
GoldSean Liu10Rockford Christian High SchoolIllinois
GoldSikai Shen10Hangzhou No.2 High School of ZhejiangChina
GoldBenjamin Qi10Princeton High SchoolNew Jersey
GoldJoseph Zhang7Redwood Middle SchoolCalifornia
SilverTimothy Qian8Takoma Park Middle SchoolMaryland
SilverDaniel Yuan7Robert Frost Middle SchoolMaryland
SilverMaximus Lu6Long Island School for the GiftedNew York
SilverAlex Yi8Canyon Vista MSTexas
BronzeAndrew Lee7Melican Middle SchoolMassachusetts
BronzeShaunak Bhandarkar9Homestead High SchoolCalifornia
BronzeMason Fang7Diablo Vista Middle SchoolCalifornia
BronzeJason Liu10Naperville North High SchoolIllinois
Junior Varsity Division
PrizeNameGradeSchoolState or Country
GoldMaximus Lu6Long Island School for the GiftedNew York
GoldTimothy Qian8Takoma Park Middle SchoolMaryland
GoldWenjun Hou8Stoller Middle SchoolOregon
GoldDaniel Yuan7Robert Frost Middle SchoolMaryland
GoldSean Liu10Rockford Christian High SchoolIllinois
GoldKishore Rajesh8BASIS ScottsdaleArizona
GoldJiajia Zhang7Jericho Middle SchoolNew York
SilverSkyler Wu9Del Norte High SchoolCalifornia
SilverDaniel Xu8BCSMichigan
SilverJoseph Zhang7Redwood Middle SchoolCalifornia
SilverMaxwell Zhang8Takoma Park Middle SchoolMaryland
SilverDaniel Zhao9La Canada High SchoolCalifornia
BronzeCameron Chang9Lake Highland Preparatory SchoolFlorida
BronzeCandace Do9Newport High SchoolWashington
BronzeEthan Lau8Fallon Middle SchoolCalifornia
BronzeAnuj Sakarda7R.J. Grey Junior High SchoolMassachusetts
BronzeXiyuan Wang9Shaoxing Yuanpei Middle SchoolChina
BronzeAlan Xu9Great Valley High SchoolPennsylvania
BronzeMatt Yan10Rockford Christian High SchoolIllinois
BronzeKevin Zhao7R.J. Grey Junior High SchoolMassachusetts
Division H
PrizeNameGradeSchoolState or Country
GoldEthan Lau8Fallon Middle SchoolCalifornia
GoldSean Liu10Rockford Christian High SchoolIllinois
GoldMatt Yan10Rockford Christian High SchoolIllinois
GoldBill Feng9Oxford AcademyCalifornia
GoldWenjun Hou8Stoller Middle SchoolOregon
GoldJinyang Zhao10Ningbo Binhai International Cooperative SchoolChina
SilverJoseph Zhang7Redwood Middle SchoolCalifornia
SilverSarah Wei9Westlake High SchoolTexas
SilverMaxwell Zhang8Takoma Park Middle SchoolMaryland
SilverCameron Chang9Lake Highland Preparatory SchoolFlorida
SilverCathy Yung9Richard Montgomery HSMaryland
BronzeJeffrey Fang7Athey Creek Middle SchoolOregon
BronzeEric Pan8The Bishop's SchoolCalifornia
BronzeEddie Qiao6The Bishop's SchoolCalifornia
BronzeXiyuan Wang9Shaoxing Yuanpei Middle SchoolChina
Division M
PrizeNameGradeSchoolState or Country
GoldCatherine Li5Basis Independent Silicon ValleyCalifornia
GoldKaden Nguyen6Harvest Park Middle SchoolCalifornia
GoldJoseph Zhang7Redwood Middle SchoolCalifornia
GoldEddie Qiao6The Bishop's SchoolCalifornia
GoldAlan Xie4El Camino CreekCalifornia
GoldJackie Chen8Daniel Wright Junior HighIllinois
GoldJeffrey Fang7Athey Creek Middle SchoolOregon
GoldGrace Lu3Long Island School for the GiftedNew York
Gold勾习睿8石家庄市第二十八中学China
SilverFengyi Huang7Rancho Milpitas Middle SchoolCalifornia
SilverJiarong Li8Shida Middle School of BeijingChina
SilverNicole Pi7Oak Valley Middle SchoolCalifornia
SilverLawrence Zhang6Burlingame Intermediate SchoolCalifornia
SilverAndrew Brahms4Primoris AcademyNew Jersey
SilverJack Chen6Twin Grove Middle SchoolIllinois
SilverJerry Chen7Kraemer Middle SchoolCalifornia
SilverRyan Chin5Tom MatsumotoCalifornia
SilverAlexander Li4Hillside Elementary SchoolPennsylvania
BronzeBen Chen6Daniel Wright Junior HighIllinois
BronzeAudi Lin6Harbor Creek Jr. HighPennsylvania
BronzeSam Zhang7Challenger SchoolCalifornia
BronzeShouri Bochetty7Kingsley Junior HighIllinois
BronzeEllie Feng5Ruth Doyle Middle SchoolArkansas
BronzeMichael Lu5Laurel Hill SchoolNew York
BronzeLucas Sha7Huntington Middle SchoolCalifornia
BronzeDaniel Xu6Mesa Verde Middle SchoolCalifornia
Division E
PrizeNameGradeSchoolState or Country
GoldEthan Do4Somerset ElementaryWashington
GoldEllie Feng5Ruth Doyle Middle SchoolArkansas
GoldCatherine Li5Basis Independent Silicon ValleyCalifornia
GoldDan Li4PS 334New York
GoldAlex Wa5Parsons ElementaryGeorgia
GoldAlan Xie4El Camino CreekCalifornia
GoldRyan Bai4Solana PacificCalifornia
GoldIsabella Chen4Pleasant HillIllinois
GoldRyan Chin5Tom MatsumotoCalifornia
GoldDarius Fan5Village Elementary SchoolNew York
GoldAlexander Li4Hillside Elementary SchoolPennsylvania
GoldJeremy Liao5West ElementaryMassachusetts
GoldEric Wang4Fort Collins Montessori SchoolColorado
GoldStephen Zhang4Beverly Farms Elementary SchoolMaryland
SilverVictor Li4Stonegate Elementary SchoolCalifornia
SilverYan Liu4Fox Chapel ElementaryMaryland
SilverGrace Lu3Long Island School for the GiftedNew York
SilverLeonardo Luo4Westmount P.S Ontario CanadaCanada
SilverRay Zhao3Cactus RanchTexas
SilverAngie Hou5La Jolla Elementary SchoolCalifornia
SilverEddie Xue5Greens Farms AcademyConnecticut
SilverKevin Yu5FindleyOregon
BronzeAndrew Brahms4Primoris AcademyNew Jersey
BronzeJack Lu2Laurel Hill SchoolNew York
BronzeHiya Bist5Green Trails ElementaryMissouri
BronzeAnnie Cao3Alcott ElementaryWashington
BronzeCory Li5Hoover Elementary SchoolMinnesota
BronzeEmily Tian4CrompondNew York
BronzeAlan Li5Norwood Creek ElementaryCalifornia